Dr. Rab Irén előadása
2024. november 23-i este során megtartott előadásában Dr. Rab Irén az 1224-ben kiadott Andreanum jelentőségét és történelmi hatását mutatta be a hallgatóságnak. II. András magyar király arany szabadságlevelet adott az erdélyi birtokain már három generáció óta élő németeknek, akiket szászoknak neveztek. Ez a dokumentum, az Andreanum, átfogó területi autonómiát biztosított számukra a Királyföld nevű területen, amelyet a király saját birtokaiból adományozott.
Az Andreanum értelmében a szászok csak a királynak tartoztak adóval, katonai szolgálattal és határvédelemmel. Mentesek voltak minden idegen joghatóságtól, saját maguk választották előjáróikat és papjaikat, szabadon használhatták nyelvüket, kereskedhettek, és piactartási jogot is kaptak.
Bár az eredeti kiváltságlevél nem maradt fenn, a magyar királyok és erdélyi fejedelmek többször megerősítették és kiegészítették azt. A legrégebbi fennmaradt megerősítés 1317-ből, Károly Róberttől származik. Mátyás király 1486-ban kiterjesztette a Királyföldön élő szászok jogait Erdély teljes területén élő szászokra, létrehozva az Universitas Saxonumot, amely 1876-ig őrizte a szászok jogi különállását.
Az Andreanum által biztosított szabadságjogok 650 éven át fennálltak, lehetővé téve a szász népesség megmaradását és fejlődését. Az 1437-es kápolnai Unio Trium Nationum – a magyar, székely és szász nemzet uniója – politikai nemzetté emelte a szászokat, meghatározva Erdély politikai berendezkedését 1848-ig.
Az 1876-ban bevezetett modern polgári közigazgatás megszüntette a szász és székely székek önkormányzatiságát, átszervezve Erdély térképét. A szászok vagyonát alapítványba szervezték, hogy kulturális, oktatási és hitéleti formában tovább őrizzék identitásukat.
Az előadás kitért a szászok és a magyar politikai elit közötti feszültségekre is, különösen az 1867-es kiegyezés kapcsán.
Összességében az Andreanum példaként szolgálhat a nemzeti identitás megőrzését segítő önrendelkezési jogok biztosítására, és történelmi tanulságokkal szolgál a mai politikai közeg számára is.