Milyen közösségben az erő?
Hétfőn az Akadémiai Napokat Varga Pál, az EPMSZ elnöke, Georg Rosner, Felsőőr polgármestere, Gúthy László, Felsőőr református lelkésze ünnepélyes keretek között nyitották meg. A délután folyamán jubileumi köszöntésekkel folytatódott a program, este pedig fogadásra és ünnepi vacsorára invitálták a konferencia résztvevőit.
A program szerves része volt a reggeli áhítat, így ezt követően kedden a vallásra, gyülekezeti közösség témájára koncentrált a közönség. Vályi-Nagy Ágnes református előadását követően Csanády Márton szociológus mesélt a vallásról, felekezetekről Magyarországon és Székelyföldön. Pataki Gábor, A Kárpátaljai Református Ifjúsági Szervezet alelnöke a kárpátaljai hitközösségről számolt be. Őt követte Balog Zoltán refomátus lelkész a társadalmi önszerveződés kérdéskörével. Mikecz Dániel politológus és Horányi Özséb kommunikációkutató a közhasznú egyesület működését boncolgatta. Az estét egy közös beszélgetés valamint Jókai Ági színművész előadása zárta.
A szerdai napon Felsőőrre, Őriszigetre, Alsóőrre látogattak a részvevők, valamint a szalónaki várat is megtekinthették. Az EPMSZ közgyűlést tartott. Az este folyamán Domokos Ákos: A Te neved c. filmet vetítették le, melyet közös beszélgetés és vitakör követett.
Mentoromat, Dr. Deák Ernőt is felkérték egy előadás megtartására, mely az ausztriai magyarok közösségi életét hivatott szemléltetni.
A reggeli áhítatot követően, Pótor József szociálpolitikus, a Magyar Cserkészszövetség ügyvezető elnöke mesélt arról, milyen is cserkésznek lenni. A cserkészet, mint közösség összetartó erő hatalmas befolyással bír a gyerekek fejlődésére, szociális kompetenciák játékos elsajátítására valamint a későbbi kapcsolatrendszer fenntartására és kialakítására. Szemerédi Tibor, a Külföldi Magyar Cserkészszövetség Kárpát-medencei kapcsolattartó tisztje pedig arról számolt be, hogyan is alakult ki a KMCSSZ. Bakonyi Péter, a korábbi melbourne-i magyar konzul kapcsolódva az előzőekhez az ausztráliai magyarok közösségi életéről számolt be. Számos néptánc csoport, kórus, nyugdíjas csoport, hétvégi magyar iskola létezik Melbourne-ben és környékén. Varga Pál és Jaskó Irén a Kőrösi Csoma Sándor Programról mesélt.
Kovács Eszter társadalomkutató az angliai magyar hétvégi iskolákban végzett kutatásáról elmondta, hogy összeségében az iskolák jól működnek, közösség-összetartó erejük van. A szülőknek fontos az, hogy gyerekeik magyarul tanuljanak, ne csak a nyelvet, de akár történelmet, irodalmat is.
Az ebédszünetet követően Dr. Deák Ernő előadásában kifejtette az ausztriai magyarok, beleértve a már nemzedékek óta itt élők és az újonnan kivándoroltak sokszínűségét. A kérdés az, a jövő generációjának mennyire lesz fontos a magyar nyelv, lesz-e jövője az ausztriai magyarságnak?
Ehhez kapcsolódóan Nagy Andor, Magyarország bécsi nagykövete is üdvözölte a vendégeket és elmondta, mennyire fontosnak találja az egyesületek munkáját.
Kelemen László, az alsóőri Magyar Média- és Információs Központ vezetője a burgenlandi magyarok helyzetéről, programjairól beszélt.
Az előadások végén, Prascsaics Carmen, a Burgenlandi Magyar Kultúregyesület vezetőhelyettese, Kelemen László és Deák Ernő a nap folyamán felvetődött kérdéseket válaszolták meg.
A nap zárásaként a helyi magyar tánccsoport és horvát tamburica zenekar szórakoztatta a konferencia vendégeit, akik Magyarországról, Erdélyből, Felvidékről érkeztek. A jó hangulathoz nemcsak a tánc és a zene, de a közös éneklés is hozzájárult.
Pénteken az ifjúság és a modern társadalom volt a központi téma. Rab Árpád, etnográfus a digitális kultúra változásairól igyekezett pontosabb képet adni. Nagy Ádám ifjúságkutató „Táborok ifjúságától a screenagerekig” címmel tartott előadást. Komlósi Piroska családterapeuta a 21. századi egyén, család és közösség szerepét boncolgatta. Az előadásokat ismételten vitakör és beszélgetés zárta. Gryllus Dávid és Gryllus Vilmos zenés műsorával zárult a hét.
Szombaton az áhítatot követően a Szabadegyetem Fórumán még mindenki megoszthatta élményeit, véleményét, észrevételeit.