Így ünnepeltük a magyar költészet napját
A költészet napja kapcsán elsőre talán meglepőnek tűnik a témaválasztás, melynek tárgya Jókai Mór élete és munkássága volt. Azonban, ha jobban a mélyére ásunk a Jókai életműnek, nagyon is lehetséges kapcsolódási pontot találni. Hiszen a „nagy magyar mesemondó” több száz költeményt írt. Az 1894-1907 között kiadott 100 kötetes, Jókai Mór összes művét egybegyűjtő, nemzeti kiadás utolsó előtti két kötete csak a válogatott költeményeit tartalmazta.
A közel másfél órás, videóbejátszásokkal és képanyaggal színesített előadás során sok-sok izgalmas kérdés került felszínre, mind az író munkássága, mind a mögötte rejlő magánember vonatkozásában. Ezeken túl Jókai egész életútját kísérő és befolyásoló nőalakok is megvilágításba kerültek. Néhányukat kiemelve: Pulay Mária (édesanyja), Lakatos Etelka (fiatalon elhunyt egyik első szerelme), Laborfalvi Róza (évtizedeken át hű társa), Nagy Bella (az író utolsó éveit kísérő második felesége).
Szó esett arról is, hogy napjainkban miért lehet érdemes Jókait olvasni. Olyan érdekességekre szintén rávilágítottam, hogy milyen szerepe volt az egyik első magyarországi képregény és képregényhős, Magyar Miska megalkotásában. A modern technikának köszönhetően pedig azt is láthattuk, ahogy a mesterséges intelligencia a digitális térben, életre keltette Jókait, a „magyar próza atyját”.
Ahogy érzékeltem, ez egy érdekes találkozás volt a vancouveri közönség számára.
Az előadás végéhez közeledve, lerántottam a leplet a beharangozóban szereplő „görög olvasó és angyalbakancs” rejtélyéről is. A kifejezések együttvéve az író egyik kedvenc ételét takarják, a Jókai-bablevesként elhíresült füstölt malackörmöt babbal főzve. Persze a ma ismeretes receptúra nem teljesen azonos az író általa kedvelt eredeti eledellel.
Viszont az tény, hogy Jókai „A kőszívű ember fiai” című regényében megidézte ezt az étket: A „görög olvasó” paszuly volt, jó vastagon rántva, s a belefőtt „angyalbakancs” nem volt más, mint disznóláb.
A vendégek kávé, tea és sütemények mellett eleveníthették fel Jókaihoz kapcsolódó könyvélményeiket. Kellemes hangulatú délutánt tudhatunk magunk mögött.
Soraim zárásaként azt még szeretném kiemelni, hogy több középiskolás korú fiatal vett részt a délutánon. Ez külön öröm számomra, ugyanis ez az előadás nekik is szólt!