Költészet és locsolkodás Neuhausban

/ Farkas Fanni Réka /
farkas.fanni.reka képe
A Neuhausi Kultúregyesület (ZHUKI) húsvéti rendezvényén számos tartalmas programon vehettek részt a gyerekek és felnőttek egyaránt, amelyek által közelebb kerülhettek a magyar húsvéti szokásokhoz.
A kézműves asztalnálTojásfestésElőadás közbenLocsolkodás közben

A húsvét egyik legismertebb jelképe, a hímes tojás természetesen kiemelt szerepet kapott a kézműves asztalnál. A gyerekek kipróbálhatták a hagyományos tojásfestési technikákat, többek között a hagymahéjjal való festést is. A méhviaszos írókázás sem maradt el: a türelmet és kézügyességet igénylő technikával a gyerekek és a felnőttek is egyedi mintákat varázsoltak a tojásokra. 

A tojásfestés mellett egyéb kézműves tevékenységekben is részt vehettek a gyerekek. Színes papírokból, fonalakból készítettek különféle húsvéti díszeket: nyuszik, csibék és asztali díszek is születtek a szorgos kezek alatt. 

Vendégünk volt a Müncheni Magyar Színház tagja, Lanner Kati, aki a Magyar Költészet Napja alkalmából tartott különleges előadást. Előadásában a költészet fontosságáról, valamint József Attila jelentőségéről beszélt. A gyerekeket és felnőtteket egyaránt lenyűgözte, amikor elszavalta József Attila Születésnapomra című versét. 

Az előadásban nemcsak a költészetről, hanem a húsvéti ünnepkör keresztény és népi hagyományairól is hallhattunk, így a gyerekek átfogó képet kaphattak arról, hogyan fonódik össze hit, kultúra és hagyomány a magyar húsvéti szokásokban.

A program zárásaként egy vidám hangulatú hagyományőrző locsolkodásra is sort kerítettünk. A fiúk egy-egy tréfás locsolóverssel kedveskedtek a népviseletbe öltözött lányoknak, majd – a hűvös időjárásra való tekintettel – meleg vízzel locsolták meg őket, természetesen vödörből. Öröm volt látni, hogy a legfiatalabb fiúk is lelkesen vettek részt a locsolkodásban.