Húsvéti örömtüzek Hollandiában
Hollandiában az ország több vidékén reneszánszát éli egy régi szokás, a húsvéti tűzgyújtás. A hagyomány a kereszténység előtti időkre nyúlik vissza, és mivel jellemzően féktelen vigadozás kísérte, a protestáns egyház egy időben megpróbálta betiltani. A kísérlet nem járt sikerrel, és a húsvéti tűz végül ugyanarra a sorsra jutott, mint oly sok egyéb, pogány eredetű hagyomány: beépült a keresztény szertartások közé.
Ezzel együtt új értelmet kapott, már nem a tavaszt és a termékenységet ünnepelte, hanem Krisztus feltámadását, a halál felett aratott győzelmet, és az új életet. A 2 világháború alatt a német megszállók megtiltották, hogy alkonyat és napkelte között húsvéti tüzet lehessen gyújtani, mivel a lángok útmutatóként szolgáltak volna az angol bombázórepülőknek. A háború után azonban a hagyomány újra életre kelt, idővel pedig számos helyen a látogatókat tömegesen vonzó turisztikai látványossággá vált.
A holland tartományok közül Drenthében, Groningenben, Overijsselben és Gelderlandban rakják meg a legtöbb helyen húsvéti máglyát, de Frízföld és Észak-Brabant egyes települései is beszállnak a versenybe. Mostanra ugyanis komoly verseny témájává vált, hogy hol csapnak magasabbra a húsvéti tűz lángjai, és ebből az összecsapásból a leggyakrabban Espelo ügyes kezű máglyaépítői kerülnek ki győztesen.
A mindössze 370 lakosú overijsseli falu először 1987-ben írta be a nevét a Guinness Rekordok Könyvébe azzal, hogy lakói megrakták a világ legmagasabb húsvéti tüzét, majd 2012. április 6-án 45,98 méteres teljesítményükkel negyvenezer néző szeme láttára megdöntötték a saját rekordjukat. Idén április 20-án, vasárnap este 8 órakor lobban majd fel újra a húsvéti máglya lángja.
Hollandiában az espelói számít a leghíresebb húsvéti örömtűznek, hivatalosan is elismert szellemi örökség, évről évre rengeteg látogatót vonz Hollandia minden részéről. Médiafigyelemből sincs hiány, a jelentősebb tévécsatornák mind közvetítik az eseményt. A máglya építését két héttel húsvét előtt kezdik meg a tapasztalt szakemberek; ez a tudás apáról fiúra száll.
A kizárólag kézzel összerakott, bonyolult konstrukcióra papírrózsákból tűzik fel a település nevét. A máglya magasságát a húsvéti tűzbizottság hivatalos képviselői mérik le. Húsvét vasárnap, ahogy lemegy a nap, a falubeliek fanfár hangra, a kezükben lámpásokkal vonulnak fel a helyszínre, és pontban este nyolckor az egyik lámpás felhasználásával meggyújtják az örömtüzet.
Miközben a magasba csapnak a lángok, jut idő ismerkedni, beszélgetni, nevetgélni, enni-inni, és a tradíciónak megfelelően bekenni korommal egymás arcát.
Fotó: inmaterieelerfgoed.nl