Bajorországban is fontos a család, a gyerek. Számos egyedi szokás létezik, amelyek mélyen gyökereznek a régió kultúrájában és hagyományaiban. Az egyik ilyen különleges hagyomány, hogy a családok a ház elé úgynevezett „fiúcsináló” vagy „lánycsináló” feliratú táblát helyeznek, ha gyermekük születik. Magyarul nem hangzik szépnek ez a kifejezés, de kellő humorérzékkel máris megértjük a történet lényegét.
A „fiúcsináló” és a „lánycsináló” felirattal rendelkező táblácskák humoros díszítések, amelyek jelzik, hogy a családba kisfiú vagy kislány érkezett. Gyakran fából készült vagy festett figurákról van szó, amelyek például gólyát, babakocsit vagy más jelképes motívumot ábrázolnak, üres, színesre festett konzervdobozokból készült füzérek, mellyel gyakran feldíszítik a kerítést.
Vannak azonban egészen nagyszabású alkotások, babaruhával, különböző kisgyermekkel kapcsolatos kiegészítőkkel díszített több méter magas oszlopok is. Ilyet is láttam egyszer, amikor egy ikerpár érkezését hirdették az egyik udvar kertjében.
Ezek a dekorációk, táblák és díszek gyakran hetekig állnak a ház előtt, és véleményem szerint nem csupán egy vidám módját jelentik annak, hogy megünnepeljék egy gyermek születését, hanem a család örömének és büszkeségének is kifejezései.
Régen az üres dobozokat a falu közössége és a rokonok számára felhívásként értékelték, hogy adományokkal járuljanak hozzá a gyermek érkezéséhez. Ezen kívül arra is emlékeztettek, hogy például a lányok születése korábban anyagi megterhelést jelentett a gazdálkodó családok számára, mivel nem tudták őket olyan mértékben munkába állítani, mint a fiúkat, és a szülőknek menyasszonyi vagyont is kellett fizetniük a házasságkötés előtt.
Ha egy idős gazdának csak lányai születtek, akkor hiányzott a fiatal férfi, aki a szüleit segíthette volna idős korukban. Így tehát időben azt az üzenetet közvetítette a szomszédoknak, hogy egyúttal vejet is keres.
Ez a szokás jól illeszkedik a bajor mentalitáshoz, amely szerint az élet fontos eseményeit, mint például esküvőket, születéseket vagy ünnepeket látványosan kell megünnepelni. Régen ezek a díszek gyakran kézzel készültek, és generációról generációra öröklődtek. Manapság már modernebb változataik is kaphatók a boltokban, vagy akár egyedileg is elkészíttethetők.
Ez a bájos hagyomány remek példája Bajorország színes és közösségi kultúrájának, amely nemcsak a családot, hanem az egész szomszédságot is bevonja, és kifejezi az új élet iránti örömöt.