Már az előadás helyszínére vezető folyosón nem mindennapi látvány fogadta az érkező vendégeket, az osztrák Bichler házaspár szőnyegekből és különleges szőttesekből álló privátgyűjteményének kiállított darabjai. Rózsa-Jäger Csenge – Bécsben élő magyar szakértő, a mostani program szervezője – és Georg Butterweck „Die Studiensammlung Ferenc Batári” című, Batári Ferenc szőnyeggyűjteményét feldolgozó tanulmánykötetét Pásztor Emese, az Iparművészeti Múzeum munkatársa mutatta be Batári Ferenc és a szőnyegkutatás Magyarországon címmel.
Batári Ferenc művészettörténész, muzeológus, az európai bútortörténet és az oszmán-török szőnyegek nemzetközileg elismert kutatója volt. 1957-től haláláig, 2005-ig dolgozott az Iparművészeti Múzeumban. Kezdetben a bútorosztály munkatársa volt, majd a textilosztály vezetője lett. Ő fedezte fel a világhírű 15. századi állatalakos Crivelli szőnyegtöredéket. A Crivelli-szőnyeg és Batári Ferenc személye oly szorosan kapcsolódnak egymáshoz, hogy az Iparművészeti Múzeum e híres műtárgyát Batári Ferenc halálának második évfordulóján, az emlékére Batári-Crivelli- szőnyeg-nek nevezte el.
Az előadó bemutatta Batári Ferenc különlegesen sokoldalú személyiségét és az általa összeállított rendkívül gazdag és egyedi gyűjteményt. A vetítettképes előadás átfogó képet adott középkori szőnyeg-kincseinkről, amelyek a nagyközönség számára szinte ismeretlenek. Pásztor Emese elmondta, az Iparművészeti Múzeum hosszú évekig tartó felújítása miatt a szőnyeg-gyűjtemény jelenleg nem tekinthető meg. Ennek kapcsán megfogalmazódott az igény egy vándor-kiállításra, amelyet Ausztriában is nagy érdeklődés fogadna.
Az előadást követően az érdeklődőknek lehetőségük volt megtekinteni a kiállított textíliákat és a szakemberek segítségével jobban elmélyülni a témában, valamint jóféle magyar pogácsa és kifli mellett megoszthatták egymással tapasztalataikat, az est folyamán szerzett élményeiket