Közösségi születésnap
Nem volt véletlenszerű a dátum, ezen a napon ugyanis a Southendi Magyar Közösség fennállását is ünnepeltük, amely már több mint egy évtizede fogja össze a Southend-on-Sea városában és környékén élő magyarokat, hivatalos szervezetté válására pedig éppen 5 éve, május 11-én került sor.
Május 11-én, már kora reggel ott állt az önkéntesek csapata, hogy berendezze az egykori halászfalu, Leigh-on-Sea egyik terét, a Strand Wharf-ot, ami otthont adott a fesztiválnak. Sorban érkeztek a kézműves kiállítók, vendéglátó vállalkozók is, akik szintén részt vettek a munkában, így hamar elkészült az a helyszín, ahova színes, magyaros programokkal vártuk az érdeklődőket. 11 órakor Káldi Attila, a Közösség elnökének megnyitója után színpadra is lépett az első csapat, a Szemerédi Léda által vezetett Southendi Magyar Dalárda, akik a nap folyamán több dalcsokorral is megörvendeztették a közönséget. Repertoárjukban a verbunkos és katonadaloktól kezdve a népdalokon át megzenésített magyar versekig sokféle stílus képviseltette magát. Mindjárt utánuk egy újabb helyi csoport következett, a Southendi néptáncosok gyerek és felnőtt csapata, akik nagy izgalommal készültek a fellépésre és ehhez mérten szívüket-lelküket beletették a műsorba. A kicsik gyerekjátékokat és népdalokat adtak elő, a felnőttek pedig a Keleti-Kárpátokon túlra kalauzolták a nézőket és az itt élő moldvai magyarság kör- és párostáncaiból válogattak koreográfiájukba. A néptáncot népzene követte a Folktone Banda képviseletében, melynek tagjai több tájegység magyar dallamait is felvillantották előadásukban. Később ők húzták a talpalávalót a Hunique Dance londoni néptáncegyüttes táncosainak is, akik ördöngösfüzesi koreográfiájukban a lányok gyors forgásával és a férfiak látványos, csapásos figuráival mindenkit elkápráztattak. Az ezután következő felcsíki tánc dobogásai, ropogtatásai próbára tették még a mobil színpadot is, ami talán nem volt teljesen felkészülve a magyar néptánc vehemenciájára. A Hunique tagjai nem érték be ennyivel, a közönséget is táncba csalogatták és hamarosan gyerekek és felnőttek együtt ropták a téren. Virtuskodásban a kicsik részéről sem volt hiány: ezután lépett a színpadra a Csillagszeműek Anglia gyerektánccsoport, akiknek ügyessége az előttük szereplő felnőtt táncosokéval vetekedett. A Paládi-Kovács Krisztina által vezetett csapat egészen Guildfordból utazott hozzánk. A legkisebbeknek a Futó Ákos által vezetett Cambridge-i székhelyű Paprika Puppet Theatre csalt mosolyt az arcára vidám hangulatú bábelőadásával.
A program és a rendezvény zárása igazán pörgősre sikerült, vendégünk volt ugyanis az angliai magyar zenészekből verbuválódott Hunderground zenekar, akik mai magyar dalokkal és régebbi slágerekkel készültek. Hamarosan többen is táncra perdültek és a végén együtt ropták a vendégek, önkéntes segítők és kézműves kiállítók és énekelték a Tankcsapda egyik örökzöldje nyomán, hogy „Itt lakom, látod, ez az a ház...”.