Voltunk, vagyunk és leszünk
Bár a világjárvány következtében Brazíliában érvényben levő kijárási és gyülekezési korlátozások folytán személyes közösségi eseményre nem kerülhetett sor 2020. június 4-én, mégis úgy érzem, hogy sikerült méltón megemlékeznünk a Magyarországra száz évvel ezelőtt rákényszerített diktátumról a helyi magyar közösséggel a Nemzeti Összetartozás Napján.
Délelőtt 11 óra 30 perckor (magyar idő szerint 16 óra 30 perckor) mi is csatlakoztunk a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének „Szóljanak a harangok!” elnevezésű kezdeményéhez. Az államalapító királyunkról elnevezett Jaraguá do Sul-i Szent István templom harangjai 100 másodpercen keresztül zengtek, emléket állítva az 1920. június 4-én történteknek. Ezután a helyi magyarság jelen lévő képviselőivel elmondtunk egy miatyánkot portugálul és magyarul a magyar nemzet egységéért.
Délután 15 óra 20 perckor (magyar idő szerint 20 óra 20 perckor) a Jaraguá do Sul-i Szent István templom előtt meggyújtottuk az összetartozásunk tüzét. Hat földrész 74 országának több mint 2500 településén, 6103 helyen lobbant fel összetartozásunk lángja ebben az időpontban a világban működő magyar cserkészszövetségek felhívására.
18 óra 30 perckor portugál nyelvű ismeretterjesztő prezentációt tartottam az érdeklődőknek Google Meet-en a trianoni békediktátumról. 20 órakor csatlakoztunk a virtuális térben a Dél-Amerikában szolgáló Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasainak megemlékezéséhez, ahol ismét felcsendült a Jaraguá do Sul-i magyar közösség előadásában az Ismerős Arcok „Nélküled” című dala is.
A Nemzeti Összetartozás Napján Amauri Steinmacher, tiszteletbeli magyar konzul videóüzenetben osztotta meg velünk gondolatait. Hangsúlyozta, hogy a XIX. század végén Veszprém megyéből Jaraguá do Sul-ba érkezett őseik magyar nemzet által vallott értékek iránti elkötelezettsége tette a helyi magyar közösséget szorgalmas, virágzó, keresztény, magyarságát megőrző közösséggé. A Jaraguá do Sul-i tiszteletbeli magyar konzul szerint a kinti magyarok számára a Nemzeti Összetartozás Napja a felmenők erőfeszítéseinek megbecsülését is jelenti, a múlt tiszteletét, valamint haladni tovább azon az úton, ami hazavezeti őket Magyarországra.