Mihelyt nem kell, mindenem a tiéd

Válogatás Weöres Sándor műveiből

/ Leichtenstern Katrin Ilona /
leichtenstern.katrin.ilona2024 képe
Sudár Annamária előadóművész estje a bécsi Collegium Pazmaneum-ban tartott Ars Sacra Fesztivál-on.

„MIHELYT NEM KELL, MINDENEM A TIÉD” – Válogatás Weöres Sándor műveiből című est egy különleges irodalmi és spirituális élmény, amelyet Sudár Annamária előadóművész tolmácsolásában hallgathatunk meg a bécsi Collegium Pazmaneumban. Az Ars Sacra Fesztivál keretén belül megrendezett előadás mélyen a költő világába kalauzolja a közönséget, kiemelve Weöres Sándor életművének legszebb és legjelentősebb alkotásait.

Sudár Annamária egy rendkívül tehetséges előadóművész, aki lenyűgöző módon képes megragadni Weöres szövegeinek lényegét. Előadásmódja nemcsak a szavak jelentésére, hanem azok mögöttes érzelmi és filozófiai mélységeire is nagy hangsúlyt fektet. Weöres Sándor költészete köztudottan nehéz és összetett, ugyanakkor univerzális témákat érint, mint a szeretet, az élet értelme, a transzcendens élmények és az emberi lélek belső világa.

Az előadás címében szereplő „Mihelyt nem kell, mindenem a tiéd” sor Weöres filozofikus költészetének egyik lényeges gondolatát fogalmazza meg. Az emberi vágyakról, a birtoklásról való lemondásról, és az önzetlen odaadásról szól. Ez a mondanivaló összhangban van a fesztivál üzenetével is, hiszen az Ars Sacra a művészetekkel történő spirituális emelkedést és az isteni megtapasztalását hirdeti. A műsorban elhangzó részletek és átkötő szövegek a XX. század egyik legjelentősebb magyar költőjének életművéből mutatnak be részleteket. Az összeállítás Weöres Sándor ún. játékverseiből („gyermekversek”), filozófiai és mitikus ihletettségű költeményeiből, valamint prózai írásaiból is válogat.

Az Ars Sacra Fesztivál küldetése, hogy a művészeteken keresztül mutassa meg az isteni jelenlétet a világban. Weöres Sándor költészete szintén ezt a szellemiséget hordozza, versei gyakran hatolnak mélyen a lélek rejtett zugaiba, az emberi lét értelmét és misztikumát kutatva. A fesztivál keretében megrendezett előadás tehát különösen jól illeszkedik az Ars Sacra szellemiségéhez, és olyan közönséget vonz, amely nyitott a művészeteken keresztül történő spirituális elmélyülésre.

Sudár Annamária előadása egyszerre meghitt és erőteljes. Weöres Sándor szövegei az emberi lét alapvető kérdéseit feszegetik, és mély filozófiai üzeneteket közvetítenek. Az előadás központi üzenete az önzetlenség, a szeretet, valamint a spirituális elköteleződés, amelyek egyetemes értékeket képviselnek. Az est során nemcsak irodalmi élményben lehetett része a közönségnek, hanem egy mélyebb lelki utazáson is részt vehettünk, melyet egy szentmise is megelőzött Varga János rektor atya celebrálásában.

Sudár Annamária előadása korábban is szerepelt már Bécs kulturális életében, ahol a diaszpórában élő magyar közösség számára ismerős lehet Weöres Sándor művészete. Az Ars Sacra Fesztivál keretében is megrendezett előadás egy újabb lehetőség a bécsi magyar közönség számára, hogy elmélyedjenek a magyar irodalom egyik legnagyobb költőjének világában. Az ilyen estek különösen fontosak a bécsi magyarság számára, hiszen a kulturális és nyelvi gyökerek ápolása által erősítik az identitásukat és kapcsolatukat a magyar kultúrával.

A tartalmas  magas színvonalú estet egy kötetlen beszélgetéseknek is teret adó, baráti hangulatú fogadással és tárlatvezetéssel zártuk a Pazmaneumban.

Sudár Annamária 2023. január 18-án a Márianosztrán megrendezett Boldog Özséb-napon, „A Rend Barátja” elismerésben részesült. Az ünnepségen két új taggal bővült a pálos rend iránt elkötelezett, és a rendért kiemelkedő jelentőségű és folyamatos munkát végző férfiak közössége – Bíró László püspököt és Török Máté verszenészt fogadta konfráterei közé a pálos rend. A pálos rend központjában, Lengyelországban már korábban is létező, de a magyar rendtartományban új, „A Rend Barátja” elnevezésű elismerés ezentúl nemcsak a pálosokért sokat tevő férfiak, hanem az őket támogató nők munkájának elismerését is lehetővé teszi.