A magyar kultúra és a nemzeti összetartozás nagyköveteinek nevezte a Kőrösi Csoma Sándor Program déli féltekére közeljövőben kiutazó ösztöndíjasait Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán Budapesten.
A nemzetpolitikai államtitkár az idei programszakasz nyertes ösztöndíjasainak feladataként jelölte meg, hogy a világ magyarságát összefogják, segítsék, szervezzék, ápolják a hagyományokat a déli féltekén és egyfajta “kovászok legyenek”.
Nacsa Lőrinc szimbolikusnak nevezte, hogy a felkészülést a Magyar Kultúra Napján kezdik meg az ösztöndíjasok és úgy fogalmazott, hogy számukra az elkövetkező kilenc hónap minden napja a magyar kultúra napja lesz, munkájuk a magyar kultúra megéléséről és megünnepléséről szól majd a diaszpóra közösségeinél.
Közös kultúránk a nemzeti önazonosság alapja, éljenek magyarok bárhol a világon ez összeköt bennünket. Mi magyarok hatalmas kulturális kincs örökösei vagyunk, felelősséggel tartozunk az elődeinknek és az utánunk következő generációnak egyaránt – mondta.
Közös feladat, hogy a világon minden magyar számára elérhetővé tegyék ennek az örökségnek a mindennapi megélését – tette hozzá. Kitért arra is, hogy az ösztöndíjasok sokszor megtapasztalják majd, hogy a többedgenerációs magyar leszármazottak a magyar kultúrát origónak tekintik, magyar zenét hallgatnak, magyar filmeket néznek.
Felidézte, hogy a nemzetpolitikai államtitkárság 2013-ban indította útnak a Kőrösi Csoma Sándor Programot, amelynek célja, hogy megszólítsa és megerősítse a diaszpóra szétszórtságában élő magyar közösségeit. Az ösztöndíjasoktól azt kérte, juttassák el azt az üzenetet hozzájuk, hogy ők is a nemzet megbecsült tagjai és mindig számíthatnak az anyaországra. Az a cél, hogy a diaszpóra magyar közösségei még jobban megtudjanak erősödni és még szorosabbra tudják fűzni az együttműködést egymással és az anyaországgal. Arra hívta fel az ösztöndíjasokat, tartsák szem előtt, minden magyar felelős minden magyarért.
Az államtitkár azt is kérte az ösztöndíjasoktól, hogy érkezésük után vegyék fel a kapcsolatot a kinti egyházi személyekkel is. A hit megmaradásunk egyik záloga, fontos annak megőrzése, ápolása – hangsúlyozta. Kitért arra, hogy idén is többszörös túljelentkezés volt a programra, közülük választották ki a déli félteke országaiba utazó 25 ösztöndíjast. A Kőrösi Csoma Sándor Programban és a mintájára indított Petőfi Sándor Programban eddig több mint ezer ösztöndíjas vett részt, hozzájárulva a diaszpóra és a szórványmagyarság megerősítéséhez – közölte Nacsa Lőrinc.