Magyar emlékhelyek Hollandiában 2.

A hágai királyi palota magyar üvegablaka

/ Mörk Leonóra /
mork.leonora képe
Százöt évvel ezelőtt, 1920. február 8-án indult el Budapestről az első gyerekvonat, amely magyar gyerekeket szállított Hollandiába, hogy ott nyugodt körülmények között gyógyulhassanak. A nagyszabású segélyakciót idézi a hágai Noordeinde királyi palotában található magyar ablak, emléket állítva annak, hogyan támogatta Hollandia az első világháború után a magyar gyerekeket.
A magyar ablakVilma királynőA hágai királyi palotaOrániai Vilmos szobra a palota előtt

Az első ilyen gyerekvonat 1920. február 8-án futott ki a Keleti pályaudvarról 600 kis utassal, akik az Országos Gyermekvédő Liga szervezésében indultak útnak Hollandiába. Az ezt követő tíz év során majdnem harmincezer éhező, alultáplált, legyengült vagy betegeskedő magyar gyerek utazott holland nevelőszülőkhöz, akinél három hónapot, de sokszor ennél még hosszabb időt is eltöltöttek.

Az akció célja az volt, hogy legalább átmenetileg kellemes, nyugodt körülmények élhessenek, és elegendő tápláló ennivalóhoz jussanak, hiszen sokuknak odahaza ebben nem lehetett részük. Az első világháború, a Monarchia szétesése, az őszirózsás forradalom, a tanácsköztársaság, a vörös-, majd a fehérterror, a román megszállás, és a Trianon után meginduló menekültáradat rendkívüli módon megviselte az embereket, főként a nagyvárosok és Budapest lakói szenvedtek sokat.

A holland és a magyar reformátusok akkoriban jó kapcsolatokat ápoltak, így a magyar egyház 1918 végén nagy küldöttséggel Hollandiába indult segítséget kérni. 1919-ben konkrét terv született a magyarok megsegítésére. Az első világháború idején már Belgiumból, Németországból és Ausztriából vittek gyerekeket a semleges Hollandiába, és holland nevelőszülők bevonásával ezt a programot terjesztették ki a magyar gyerekekre is. Ennek a nagyszabású humanitárius akciónak az emlékét őrzi a hágai királyi palota magyar üvegablaka.

Az 1922-ben alapított Budapesti Magyar-Holland Szövetség a szecessziós stílusban készült üvegablakot 1923-ban adományozta Vilma királynénak uralkodása 25. évfordulója alkalmából, illetve hálából azért a szerepét, amit az ország az első világháború után a magyar gyerekek megsegítésében játszott.

Az ólomüveg ablak a híres magyar üvegművész, Róth Miksa budapesti műhelyében készült, Nagy Sándor gödöllői festőművész tervei alapján. A hivatalos bemutatóra 1923. december 21-én került sor a hágai Noordeinde palota szoborcsarnokában. Különösen erre az alkalomra elektromos lámpákkal világították meg kívülről az ablakot.

Az ablak felső részén Vilmos királynő ül fríz népviseletben, alakja mögött Hollandia címerével, amelyet a művész úgy helyezett el, hogy a korona a királynő fejére illeszkedjen. Védően átölel két gyereket, míg jobbról és balról szintén gyerekek érkeznek, hogy virággal a kezükben köszöntsék őt. A királynő képe alatt Kozma Andor (1861-1933) A hollandi szív (Het Hollandsch Hart) című versének utolsó versszaka olvasható:

Hollandusok! Tenger-legyőzők

Földet teremtő föld-megőrzők,

Nem szám szerint, de szív szerint nagyok,

Földön, vízen elismert hősök,

Erkölcsben, észben hű erősök,

Mi, kikre jóságtok ragyog:

Karunkat, s szívünket kitárva,

Üdvözlünk benneteket, mi, árva,

Kirablott, kínzott magyarok!

Az ablak alsó részén két történelmi jelenet látható: a bal alsó rész azt ábrázolja, hogyan szabadította ki 1676-ban Michiel de Ruyter admirális a magyar protestáns lelkészeket a gályarabságól; jobbra lent pedig a holland követek fogadását 1704-ben, II. Rákóczi Ferenc udvarában.

Fotó: Koninklijke Verzamelingen, Mörk Leonóra