Besegítettem a Délibáb 2025-ös naptárának elkészülésébe
Ezen szervezetek irodája és közösségi tere egy helyen található a Délibáb Bécsi Magyar Kultúregyesület irodájával és próbatermével. Így óhatatlanul is betekintést nyertem a Délibáb működésébe, mindennaposan beszéltem a szervezet tagjaival, és találkoztam a vezetőjével.
Ezért alakult ki az a helyzet, hogy egy kreatív feladat erejéig, együttműködve az AMAPED és a Délibáb volt Kőrösi Csoma Sándor program ösztöndíjasával, Kőrösiné Forgó Ilonával, közösen készítettünk egy népi motívumokkal díszített, színezőként is használható, különleges 2025-ös naptárat.
Az alapötlet és a koncepció sajnos nem az enyém. Hasonló naptáruk már tavaly is volt, amit a bejáratnál kihelyeztek, és amit én magam is szívesen nézegettem. Ez adta az ötletet, hogy idén én is részt vegyek a tervezési folyamatban. Ezt saját felajánlásként tettem, és szabadidőmből szántam rá az időmet, mivel mindig is szerettem rajzolni, és érdekeltek a kreatív feladatok. Így a naptár tervezése és a közös ötletelés azonnal magával ragadott.
A népi motívumok és viseletek összeválogatásában Piszker Ágnestől kértünk segítséget, akinek már számos, ezzel foglalkozó könyve és színezője volt. Ezeket vettük alapul a válogatás során. Közösen válogattuk ki a legszebb viseleteket és motívumokat, amelyek végül helyet kaptak a naptárunkban.
Ehhez négy foglalkoztató füzetet használtunk alapul: Magyar motívumok kifestőkönyve, Nefelejcs népviseleti színező, Rábaközi életfa, és Rigóné Tomka Lea A surc - Matyó népművészeti foglalkoztató füzet című munkája.
A naptár alapját képező sablon már tavaly rendelkezésünkre állt, de természetesen a dátumokat módosítani kellett. A különböző helyekről származó mintákat ebbe terveztük beleilleszteni, összesen hat viseletet és hat népi motívumot. Mivel ezeket különböző forrásokból válogattuk, nem akartuk őket szó szerint felhasználni.
Itt jött az én tudásom és technikai felszerelésem a képbe. Egy digitális rajzoló program segítségével átalakítottam a képeket, egységessé és könnyebben felhasználhatóvá téve őket. Így végül egy egyszerű fekete vonalakkal készült, jól látható és könnyen színezhető, de önmagában is mutatós naptárunk született.
A pontos szerkesztésért, a designért és a nyomtatásért Ilonát és Ágit illeti a köszönet. A végleges kivitelezésben, a vágásban és a próbadarab elkészítésében végül még én is részt tudtam venni.
Sajnos a programot és a kész darabokat már nem láttam, de az elkészült naptárakról készült képeken boldogan alkotó gyerekek és felnőttek szerepeltek. Ez pedig mindennél többet ért. Kreatívan alkotni, közösen ötletelni és gondolkodni, végül pedig örömet okozni az ötletünkkel – ez az, amit igazán szeretek a művészetben és a gyerekekkel való foglalkozásban. Köszönöm, hogy részese lehettem ennek.