Innsbruck, Tirol tartomány fővárosa már a második világháború után otthont adott magyar menekülteknek, majd 1956 után további magyar családok is ott kerestek menedéket. Az 1956-os magyar forradalom után számos fiatal érkezett Innsbruckba, hogy tanulmányait helyi magyar gimnáziumban folytassa. Ahhoz, hogy ezeknek a fiataloknak otthont tudjanak biztosítani, 1957 elején Julianna, az egykori holland királynő nagylelkű adományának és az Amerikában elő magyarok pénzgyűjtésének köszönhetően vásárolta meg a Verein Ungarisches Jugendheim Innsbruck egyik legszebb villanegyedében, Saggenben a Richard Wagner Straße 3. szám alatti, 1920-as években épült szecessziós villát. A házat a tiroli tartomány és Innsbruck városa műemlékké nyilvánította. Az épület elsősorban az egyetemisták és a fiatal akadémikusok számára szolgál ideális lakóhelyként az itt eltöltött tanulmányaik, szakmai gyakorlatuk alatt. Otthont nyújt a tiroli magyar egyesületek, a Magyar Diákok és Akadémikusok Szövetsége, az Innsbrucki Magyar Cserkészcsapat, a „Bóbita” Gyerekcsoport, a Magyar Egyházközösség, valamint „Pax Romana” mozgalom számára továbbá lehetővé teszi a klubhelyiségekben a kulturális, társasági és vallási tevékenységek gyakorlását.
2017 tavaszán az innsbrucki városépítési és tűzvédelmi hivatal jelentős korszerűsítést rendelt el a százéves épületben. A tűzvédelmi rendszer megújításához a Nemzetpolitikai Államtitkárság 2017-ben ötmillió, 2018-ban tízmillió, idén pedig 12,4 millió forint támogatást biztosított. Emellett a magyar nyelvű szentmisék megtartásához, a gyermekek néptánc oktatásához és nyári táborának megszervezéséhez másfél millió forint támogatásban részesült az Innsbrucki Magyar Diákotthon és Kultúrcentrum; vagyis 2017 óta közel harmincmillió forintot kapott az a Nemzetpolitikai Államtitkárságtól.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkár háromnapos látogatásának első napján a Nemzetpolitikai Államtitkárság által támogatott fejlesztéseket adta át az Innsbrucki Magyar Diákotthon és Kultúrcentrumban.
Az ünnepséget Dr. Szabados Péter, a Magyar Diákotthon és Kultúrcentrum Egyesület vezetője nyitotta meg. Köszöntőjében felelevenítette a diákotthon történetét, röviden bemutatta azt az 5 egyesületet, melyek az épületben működnek. Megköszönte az elmúlt három év során kapott támogatást, mely lehetővé tette a város által előírt korszerűsítések kivitelezését.
Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár ünnepi beszédében kiemelte, 1956 óta Tirolban, illetve itt, Innsbruckban volt és most is itt van a nyugat-ausztriai magyarság központja. Meghatározó szerepet töltenek be az innsbrucki egyesületek, a kultúrcentrum és maga az emblematikus épület is. Ezért is tartotta fontosnak a Nemzetpolitikai Államtitkárság, hogy segítséget nyújtson az épület korszerűsítéséhez, felújításához. Előadásában felidézte azokat a történelmi eseményeket, melyek oda vezettek, hogy 1956-ban kétszázezer magyar hagyta el Magyarországot. Úgy gondolja, hogy azok az emberek, akik azóta elhagyták Magyarországot, vagy akik már itt születtek, azok akarva akaratlanul Magyarország nagykövetei. A diaszpóra magyarságának megtartása, identitásának erősítése lényeges feladat, melyhez az ifjúság elérése, a magyar közösségi életbe való bevonása fontos lépés. Ehhez kapcsolódóan Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár a fiatal generációk anyanyelvű oktatása-nevelése területén végzett kiemelkedő munkája elismeréséül oklevelet adományozott Parrainer Mártának és Antalóczy Izabellának.
A fiatalok közösségi szerepvállalásának példájaként, a diákotthonban lakó hallgatók ünnepi műsorral, gitárjátékkal, Reményik Sándor: Eredj, ha tudsz versének szavalásával, „Ej, a titkos szerelem” „Búza búza búzavirág” és a „Jaj de szépen harangoznak” című magyarbődi népdalok éneklésével tették teljessé az estet.
Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár december 6-án találkozott a helyi hétvégi magyar iskola, a cserkészek, valamint az egyházak képviselőivel, vasárnap délelőtt pedig magyar misén vett részt.