56-os hősök Bosznia–Hercegovinába

Menekülés és otthonkeresés az 1956-os forradalom és szabadságharc után Jugoszláviában

/ Rontó Martin /
ronto.martin képe
Jugoszláviával kapcsolatban általában Tito, a partizánmozgalmak, valamint a későbbi délszláv-háború az, ami legelőször az emberek emlékezetében megjelenik és csak kevesen tudnak arról, hogy mi a kapcsolat Jugoszlávia és az 56-os szabadságharcosok és forradalmárok között.

2024. október 22-én a tanítási idő alatt közösen emlékeztünk meg az itt élő magyar közösséggel és a hallgatósággal az Egyesületnek otthont adó épületben az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeiről. A szabadságharc leverését követően megközelítőleg 200 000 magyar honfitársunk hagyta el az országot és közülük 20 000 személy az egykori Jugoszláviába talált magának menedéket.

Többségük a mai Szerbia Köztársaság északi részén, azaz a Vajdaságban telepedett le az ottani magyar szórványba. Egy másik részük viszont a mai Bosznia–Hercegovinába, azon belül pedig a Szarajevóhoz közel eső Sokolac nevű településre költözött. Egy kisebb magyar közösség itt talált magának új otthont ezzel is tovább bővítve a kulturális sokszínűséget a térségben.

Az órán átbeszéltük a történelmi előzményeket Rákositól-Hruscsovig, mi vezetett ahhoz, hogy egy diáktüntetésből végül népfelkelés lett valamint, hogy miként váltak az 56-os hősök a magyar rendszerváltás szimbólumaivá.

Fiatalok és idősek egyaránt hallottak az eseményről, még ha azok előzményeiről nem is voltak mindannyian tisztában. Jugoszlávia és annak vezetősége mindazok ellenére, hogy kiadatták Nagy Imrét a későbbi magyar rendszernek, számos esetben segítették a menekülteket az otthonkeresésben. Egy részük a jobb élet reményében tovább haladt nyugat felé, a másik részük viszont itt maradt.

Legyenek a magyarok a nagyvilágban bárhol, az 56-os forradalmárokról és szabadságharcosokról mindenki méltósággal emlékezik meg és a külhoni diaszpórák egyik fontos pillérét képezi ez a megemlékezés, ami túlmutat magán a történéseken.

…De túl minden bún, minden szenvedésen,

Önérzetünket nem feledve mégsem,

Nagy szívvel, melyben nem apad a hűség,

Magyarnak lenni: büszke gyönyörűség!

Magyarnak lenni: nagy s szent akarat,

Mely itt reszket a kárpátok alatt.

Ha küszködőn, ha szenvedőn, ha sírva:

Viselni sorsunk, ahogy meg van írva;

Lelkünkbe szíva magyar földünk lelkét,

Vérünkbe oltva ősök honszerelmét,

Féltőn borulni minden magyar rögre,

S hozzátapadni örökkön-örökre!...

(Sajó Sándor: Magyarnak lenni)