A XXV. Diplomáciai Bazár felemelő pillanatai

Magyar népdal visszhangzott Madrid szívében

/ Soósné Kustán Katalin Éva /
soosne.kustan.katalin.eva képe
A Spanyolországi Nemzetközi Diplomata Szövetség (AIDE) által szervezett XXV. Diplomáciai Bazár – Gran (“Nagy”) Kermes eseményt 2025. április 12-én, szombaton rendezték meg a Cibeles-palota Kristálycsarnokában, Madrid szívében.
A magyar pult egyik  közmisert termékeA rendezvényen jelen volt Tóth Katalin nagykövet asszony isSzamek Andrea rögtönzött hegedűjátékkal kápráztatta el a közönségetA magyar fellépők méltón képviselték hazánkat a nemzetközi mezőnyben

A rendezvény – amely immár hagyományos eleme a madridi kulturális életnek – ezúttal is jótékonysági célt szolgált: az esemény teljes bevételét a Reina Sofía Alapítvány által támogatott szociális projekteknek ajánlották fel.

A Reina Sofía Alapítvány névadója, Reina Sofia (“Zsófia királyné”), Spanyolország egykori királynéja, a jelenlegi király anyukája, aki évtizedeken át szolgálta a spanyol népet emberséggel és odaadással. A királynét mélyen tisztelik országszerte a szociális igazságosság iránti elkötelezettsége, valamint karitatív munkássága miatt. Nevét viseli az egyik legjelentősebb madridi kortárs művészeti múzeum (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía), ahol a világhírű Pablo Picasso festménye, a Guernica is megtekinthető.

Az idei esemény különösen látványosra sikerült: a világ minden tájáról érkező nagykövetségek, szervezetek és vállalkozások színes kavalkádot varázsoltak a Palacio de Cibeles impozáns belső terébe. Ez az épület – eredetileg a madridi postapalotaként ismert CentroCentro – a város egyik legikonikusabb építménye, nemcsak építészeti szépsége, hanem kulturális jelentősége miatt is. A hatalmas, üvegtetős Kristálycsarnok a város ünnepi eseményeinek egyik legméltóbb helyszíne.

A magyar nagykövetség is részt vett az eseményen, méghozzá egy helyi magyar vállalkozóval közösen, aki magyar termékek forgalmazásával foglalkozik Spanyolországban. A magyar stand valódi kis ékszerdobozként tündökölt: a jellegzetes kézműves portékák mellett (mint hímzések, kerámiák és dióból készült dísztárgyak) különleges magyar ízek is helyet kaptak. A látogatók megkóstolhatták az Unikumot, a Pick szalámit, és természetesen a mákos bejglit, amely különösen nagy sikert aratott a spanyol közönség körében.

A kulturális programok során Magyarország zenei fellépőkkel is képviseltette magát: két népzenész lépett színpadra, akik magyar népdalokat adtak elő. Felemelő élmény volt, amikor a Palacio de Cibeles hatalmas, visszhangos belső terében felzengett a magyar népdal. Mi, akik együtt látogattunk ki a vásárra, természetesen az első sorból néztük végig az előadást – és amikor a jól ismert dal felcsendült, -a magyar csapat együtt énekelte. A körülöttünk ülő más nemzetiségű vendégek láthatóan megdöbbentek azon, hogy egy egész sor magyar látogató egyszerre énekli a fellépőkkel a közös dalt.

A magyar fellépés a paraguayi üvegtáncos bemutató után következett. (Az üvegtánc egy hagyományos paraguayi néptánc, amelynek során az előadók üvegpalackokat egyensúlyoznak a fejükön, miközben táncolnak.) Méltó módon képviselték hazánkat ezen a nemzetközi kulturális és jótékonysági rendezvényen. Öröm és büszkeség volt látni, ahogy Magyarország jelen volt Európa szívében – egy olyan eseményen, ahol a világ együtt ünnepelte a sokszínűséget és az összefogást.