„A közös kultúra tulajdonképpen egyfajta nyelv, egy titkos szövetség tagságának igazoló szimbóluma, a felnőtt ember legértékesebb tulajdona.” (Csányi Vilmos)
A tavalyi évben már volt szerencsém a New York-i diaszpórában tevékenykedni, megismerni az itteni embereket, szervezeteket, szokásokat. Nagy örömmel fogtam hozzá a munkához a Magyar Emberi Jogok Alapítványnál, mely igen komoly múlttal rendelkezik a jogvédelem területén. Az itt végzett munka talán kicsit egyedinek is mondható, de nemzetközi tanulmányok, illetve politikai marketing és kommunikációs tanácsadó diplomám mind-mind segítettek abban, hogy tudásomat hasznosíthassam ezen szervezetnél. Az Alapítvány égisze alatt működik a Reconnect Hungary Program, mely keretében szerveztünk adománygyűjtő vacsorát, illetve magyar felmenőkkel rendelkező amerikai, illetve kanadai fiataloknak segítettünk abban, hogy Magyarországra utazván megismerhessék magyar gyökereiket.
Mindemellett sikerült a Magyar Háznál az elmúlt évtizedek alatt felhalmozódott iratanyagok nagy részét digitalizálnom és archiválnom, így ezt a munkát szeretném folytatni. Rendszeresen szervezünk kulturális programokat, nemzeti ünnepekről való megemlékezéseket, így ezek meghirdetésében és lebonyolításában továbbra is szívesen segédkezem.
Pár évvel ezelőtt az Egyesült Államok nyugati partján, Los Angelesben teljesítettem szolgálatot az Egyesült Magyar Házban. Egészen egyedülálló élmény volt számomra, hogy egy hatalmas metropolisz szívében sokszor az az érzés fogott el, mintha el sem hagytam volna Magyarországot, hiszen jóformán mindenütt csak magyar szót hallottam magam körül, magyar ünnepeket ünnepeltünk, néptáncoltunk, cserkészkedtünk közösen a sokadgenerációs magyarokkal. Öröm volt látni, ahogy a Los Angeles-i Egyesült Magyar Ház hétről hétre megtelt élettel, egyre többen jöttek el programjainkra, vettek részt a rendszeres kvízesteken, filmvetítéseken, koncerteken, karácsonyi vásáron. Ösztöndíjasként a Dél-Kaliforniai Magyar Színház felkérésére elvállaltam az egyik főszerepet egy Hollywood-i színházban megrendezett operettben, melynek egyúttal rendezőasszisztense is voltam. Hazatérésem után is szívügyem maradt a kint megkezdett munka folytatása, így többször részt vettem a Dél-Kaliforniai Magyar Örökség Alapítvány rendezésében online formában megtartott megemlékezéseken szereplőként, továbbá a szervezet gondozásában létrehozandó – a Kárpát-medence kulturális örökségét bemutató – honlap létrehozásában is segédkeztem.
Külön megtiszteltetés volt számomra, hogy a társulat januárban visszahívott szereplőként egyik előadásukra, illetve hogy májusban részt vehettem a New Brunswick-i magyar iskola által előadott Légy jó mindhalálig musicalben, ahol Valkay tanár urat alakíthattam.
Bízom benne, hogy a következő kilenc hónap is hasonlóan szép élményeket tartogat számomra!