Magyar Polgárok Egyesülete "HUM" -Szarajevó

Váradi Tünde (2022)
Váradi Tünde (2022)
Váradi Tünde (2023)
Váradi Tünde (2023)

Bosznia‒Hercegovina fővárosában az elővárosokkal együtt körülbelül 400 000 fő él napjainkban. A magyarok számát soha nem lehetett tudni pontosan, viszont nem is szabad csupán csak számok alapján meghatározni az itt élő magyar közösséget.

Az 1992 és 1995 között zajló délszláv háború idején, 1993. július 22-én közel 4000 gránát csapódott a szarajevói utcákra és azt ezt követő hetekben alakult meg hivatalosan a HUM Magyar Polgárok Egyesülete. Mivel az ostrom ideje alatt csak nagy nehézségek árán lehetett ki- vagy bejutni a városból, így az itt élő magyar honfitársak telefonkönyvből keresték ki a magyar hangzású neveket, hogy saját életüket kockáztatva személyesen is felkeresték az illetőket és együtt próbálják meg túlélni a szarajevói vérengzéseket, mely 1425 napon át tartott. Nagyon nehéz napok voltak ezek akkor, de a példaértékű összefogás bebizonyította, hogy a magyarok soha nem hagyták cserben honfitársaikat. Az itt élő közösség összetartozását azóta is ez a szellemiség határozza meg.

A HUM, azaz a Magyarok Humanitárius Egyesület (helyi nyelven: Humanitarna udruženja mađara, innen a HUM elnevezés eredete) humanitárius jellege gyakorlatilag megszűnt a háborút lezáró Daytoni szerződés (1995. november 21.) megkötésével, de a mozaikszó megmaradt és azóta is szerepel az egyesület nevében.

Az egyesületet alapítók tagjai között szerepel például: Homolya Borbála, Pasity-Juhász Éva valamint Károlyi Béla bácsi (a HUM Magyar Polgárok Egyesületének legidősebb tagja, aki 1968-ban érkezett Szarajevóba s azóta is itt él). Muratović Irma.

A 30 év mögött nagyon sok munka áll, s a nehéz időszak után hosszú út vezetett el odáig, hogy a HUM Magyar Polgárok Egyesülete napjainkban saját helyiséget béreljen Szarajevóban. A „HUM Magyar Házban” a közösségi nagyszoba kiváló lehetőséget biztosít az egyesület tagjainak, hogy találkozzunk. Itt kerülnek megrendezésre rendszeres programjaink is (magyarnyelv-oktatás, gyerekprogramok magyarnyelv-oktatással,különböző foglalkozások, műhelymunkák, családi programok, megbeszélések, irodalmi estek stb). 

A HUM Magyar Polgárok Egyesületének munkáját 2015-től minden évben egy ösztöndíjas is segíti a Petőfi Sándor Program, 2022-től immár a Kőrösi Csoma Sándor Program keretén belül.