Árpádhon Hungarian Settlement Cultural Association
Árpádhon Hungarian Settlement Cultural Association (AHSCA) és Hungarian Settlement Historical Society (HSHS)
Az AHSCA egy regisztrált nonprofit szervezet, amely 1976-ban alakult és 2019-ben csatlakozott a Kőrösi Csoma Sándor Programhoz fogadószervezetként. A szervezet tagjai hamar felismerték az összefogás szükségességét, hogy megóvják a magyar kultúrát a közösségen belül.
Elsődleges feladatuknak tekintik a szüreti mulatság (Hungarian Harvest Dance) hagyományának ápolását, illetve a magyar konyhaművészet értékeinek továbbadását. A tradíciók megőrzésében nemcsak az egykori Árpádhont megalapító magyar telepesek leszármazottai segédkeznek, hanem a környéken élő nem magyarok is. A Szüreti Bált minden év októberében rendezik meg, amelyen a közösség tagjai által készített, hagyományos magyar ételeket fogyasztanak és a körtáncban is ők vesznek részt főként, népviseletbe öltözve, ugyanakkor a rendezvényen bárki részt vehet. A Szüreti Bál jelentőségét a térségben abból is lehet látni, hogy a szervezet éveken keresztül fáradozott azon, hogy az ilyen eseményeken játszott dalokat összegyűjtsék és rögzítsék, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek. Ez a gyűjtés és lejegyzés 1979-ig tartott. Hasonló gyűjtés eredménye az először 1992-ben kiadott magyar recepteket tartalmazó szakácskönyv, melynek legújabb változatát 2018-ban adta ki a szervezet a térség legjobb szakácsainak 150 magyar és 500 helyi amerikai étel receptjével. 1989 óta évente ünneplik a Magyar Örökség Napját is (Hungarian Heritage Day), amit a közösség 75 éves és annál idősebb tagjainak tiszteletére rendeznek.
A HSHS 2000-ben alakult meg és fő célja a régi magyar iskola épületének mint múzeumnak a megőrzése, ahol történelmi műveket, dokumentumokat, fényképeket, bevándorlási iratokat, újságokat és a magyar telepesek szóbeli beszámolóit tárolják, ezáltal helyet biztosítva kutatásoknak, kulturális eseményeknek, magyar nyelvóráknak, kiállításoknak és oktatási programoknak gyerekek, felnőttek és turisták számára is.
2017-ben nyílt meg a régi magyar iskola épületében a múzeum (Hungarian Settlement Museum), amely Árpádhon és az itt letelepedett magyar közösség történetét mutatja be 1896 óta, emellett rengeteg népművészeti alkotást is meg lehet tekinteni – népi viseletektől kezdve, hangszereken át a porcelánokig és kézzel készített mezőgazdasági szerszámokig, illetve a múzeumban található kutatószoba gazdag anyagot őriz a régi magyar családokról. A múzeum értéktárgyait eddig 125 felajánlónak köszönheti, de a vezetők továbbra is szívesen fogadják a felajánlásokat. Az Egyesült Államokban ezen kívül csak három másik magyar múzeum működik.
A szervezeten kívül az egyházi közösségeken keresztül is találkozunk az itteni magyarok összetartásával. A The Hungarian Presbytarian Church és a St. Margaret Catholic Church az a két magyar egyházközösség, melyek ma is működnek. Habár magyar nyelvű istentiszteleteket nem tartanak, a közösség egy jelentős része magyar leszármazott. Élő, aktív és fejlődő közösségekről beszélhetünk mindkét esetben.
Mivel a helyi magyarok közül már szinte senki nem beszéli a nyelvet folyékonyan – egyes szavakat és kifejezéseket ismernek –, így a Kőrösi Csoma Sándor Program keretein belül elsősorban a nyelvoktatásra helyezzük a hangsúlyt, a közösségnek is erre van a legnagyobb igénye, hogy ezáltal kerüljenek az ápolt hagyományok és történeti ismeretek mellett még közelebb az anyaország kultúrájához.
Az AHSCA-ról bővebben: http://www.magyars.org/
A HSHS-ről bővebben: https://hungarianmuseum.com/