„Hagyomány az, ami él a múltból, kapcsolódik a jelenhez és folyamatosan bővül a jelen múlttá válása által.” Szajbély Mihály
A Kőrösi Csoma Sándor Programra hagyományőrző, néptánc tevékenységgel jelentkeztem. A néptáncot az általános iskolával együtt, gyerekkoromban kezdtem, és ez a tevékenység immáron több mint 20 éve jelen van az életemben. A próbákon való részvétel, a bemelegítő ritmusgyakorlatok, az újabb tájegységek táncanyagának elsajátítása, újabb népdalok megtanulása, és persze a táncházi élmények szerves részei a mindennapjaimnak.
Meghatározó élményként hatott rám, amikor a tizedikes osztályommal a Határtalanul program keretein belül eljutottunk a Csángók földjére, a Gyimesekbe, illetve Moldvába. Meglátogattuk a Pusztinai Közösségi Magyar Házat, ahol hallottuk Nyisztor Ilonát nemcsak az ott folyó oktatásról beszélni, hanem énekelni is. Lelkesen meséltem az diákjaimnak, hogy én már nem egy jászberényi Csángó Fesztivál alkalmával hallottam a különleges énekeket, de most először találkozhattunk személyesen a népdalénekessel. Így még nagyobb örömmel énekeltük az Ilonától megtanult Dzsim-dzsám kezdetű dalt.
A közös tánc és éneklés közösségteremtő ereje vitathatatlan. Már az első együttesi próbánk során éreztem, hogy részévé válok annak a társaságnak, amelynél a következő 9 hónapot fogom tölteni. Bízom benne, hogy olyan munkát végzek majd, amely valóban segítségére lesz ennek a diaszpóra-közösségnek.