Táncház a Venice-i Magyar Házban a Lukács család vezetésével
2024. október 30-án a Magyar Keresztény Egyesületben (Petőfi Klub) a Lukács család tartott táncbemutatót és táncházat. Lukács László a Kecskemét Táncegyüttes művészeti vezetője, felesége Lukácsné Haránt Eszter pedig a helyettese. A táncegyüttesben közel 380 néptáncos táncol a legkisebbektől egészen tapasztalt korig. A Lukács család családi táncházat szervezett számunkra, hiszen Lukács László, Lukácsné Haránt Eszter és lányaik Anna és Rubinka tartották a bemutatót.
Nem véletlen, hogy a beszámoló címe „Táncoljuk át a történelmet” lett, mivel az előadást történelmi szempontból közelítették meg. A középkorban ugyanis elsősorban körtáncok alakultak ki, amelyek később az európai és a magyar néptánc alapjait képezték. A körtáncok fejlődésével jöttek létre a lánctáncok, ahol a táncosok egymással szemben, sort alkotva táncoltak. Később megjelentek a fegyvertáncok is, amikor a katonák a fegyvereik segítségével múlatták el az időt, amikor nem volt más teendőjük. Csak később, a 17. században kezdtek a férfiak és nők párosban táncolni, ekkor alakultak ki az úgynevezett "tapogatós táncok". A mai modern magyar néptánc formái a 18-19. században alakultak ki, amikor a verbunk és a csárdás lépései váltak meghatározóvá. Ekkor már teljesen kifejlődtek a páros táncok is.
A táncbemutató nem csupán egy előadás volt, hanem interaktív módon, a megjelenteket bevonva mutatta be a táncokat a Lukács család. A hangulat elképesztő volt.